Józef Fraget

Autor opracowania
Józef Skrabski

Biogram

Według tradycji firma założona przez Józefa Frageta (1797-1867) ożenionego z córką berlińskiego złotnika Amelią Steffen, jednakże rzeczywistym twórcą i początkowo jedynym właścicielem był brat Józefa, Alfons, który fabrykę założył w 1824 roku. W 1845 Józef był już jedynym właścicielem, a po jego śmierci fabrykę przejął syn Mikołaj (1841-1906). Fabryka istniała do 1945 roku; po wojnie upaństwowiona i włączona do firmy Hefra. Specjalizowała się w wyrobach platerowanych, wykonywała również srebra, w 1846 roku wprowadzono wyroby z nowego srebra, w 1848 roku założono pracownię galwaniczną, a w 1926 roku zaczęto wytwarzać przedmioty z nowego stopu - bielnika.
Fabryka specjalizowała się w naczyniach stołowych, galanterii, paramentów liturgicznych dla przedstawicieli różnych wyznań. Po I wojnie światowej produkcja spadła, a fabryka rozpoczęła produkcję półfabrykatów dla Mennicy Państwowej i dla zakładów zbrojeniowych.
Fraget brał udział w wystawach krajowych, w 1867 uzyskał medal brązowy, w 1889 roku medal złoty. W modelarni pracowali Feliks Kaliński, Stanisław Budziński, Wiktor Stępski, a współpracowali z firmą Juliusz Kossak, Antoni Kurzawa, Jan Kryński., Stanisław Jagmin, Bolesław Jeziorański.

Literatura

T. Chrzanowski, M. Kornecki, Sztuka ziemi krakowskiej, Kraków 1982, s. 564.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Józef Fraget", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2022, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/ludzie/jozef-fraget

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności