Ornat, biały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Będkowice
Tagi
lansowanie nić jedwabna
Identyfikator
DZIELO/19412
Numer
140
Kategoria
ornat
Czas powstania
2. połowa XIX wieku.
Wymiary szczegółowe
całość – 99 x 65,5 cm.
preteksta – przód – 65 x 20 cm, tył – 94 x 20,5 cm.
pasmanteria – szerokość 2,5 cm.
Autor karty inwentarzowej
Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Materiały

Boki: tło atłas jedwabny, lansowany nićmi o oplocie metalowym w kolorze złotym i broszowany nićmi jedwabnymi barwnymi; raport: wys. 26,5 cm.
Preteksta: tafta w kolorze białym pokryta ściegiem łańcuszkowym; wzór lansowany nićmi barwnymi jedwabnymi o splotach rządkowych i nićmi o oplocie metalowym w kolorze złotym; raport: wys. 42 cm.
Pasmanteria: galon tkany z nićmi o oplocie metalowym w wątku, w kolorze złotym.
Podszewka: Tkanina bawełniana, adamaszkowa, w kolorze żółtym, wzór: zygzak przeplatający się z wicią roślinną

Opis

Boki ornatu z tkaniny jedwabnej, o tle atłasowym lansowanej nićmi o oplocie metalowym w kolorze złotym oraz nićmi jedwabnymi wielobarwnymi. Wzór o kompozycji sieciowej, wyznaczony przez faliste, wznoszące się ku górze wici z bujnych liści, wyznaczające pola, w których dwa rodzaje symetrycznych kompozycji z kwiatów, liści i traw.

Preteksty z tafty w kolorze białym, pokrytej ściegiem łańcuszkowym. Wzór o splotach rządkowych, lansowany barwnymi nićmi jedwabnymi i nićmi o oplocie metalowym w kolorze złotym. Wzór z motywem falistej wici roślinnej z polnymi kwiatami, kłosami zbóż oraz kiściami winogron.

Galon tkany z nićmi o oplocie metalowym w wątku, w kolorze złotym, z motywem falistej wici roślinnej z liśćmi.

Podszewka z tkaniny bawełnianej, adamaszkowej, w kolorze żółtym, z motywem zygzaka przeplatającego się z wicią roślinną.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Tkanina preteksty – odbarwienia od lansowanego wzoru; tło w całości przeszyte ściegiem łańcuszkowym; w tkaninie boków: ubytki nici osnowy oraz ubytki lansowanego wątku; zaplamienia podszewki i zabrudzenia wokół wycięcia na głowę.

Jak cytować?

Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, "Ornat, biały", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2024, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/dziela/ornat-bialy

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności