Ornat biały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Biały Kościół
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Św. Mikołaja
Tagi
żakard
Identyfikator
DZIELO/15181
Numer
2
Kategoria
ornat
Ilość
1
Czas powstania
1. połowa XX wieku - całość
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Francja (?) - borta liturgiczna
Wymiary szczegółowe
całość – 103,5 x 65,5 cm
preteksta – przód – 69,5 x 12 cm, tył – 99,5 x 55 x 17,5 cm
pasmanteria – szer. 3,5 cm, 1,5 cm
Autor karty inwentarzowej
D. Pyznar, K. Sarkowicz, N. Słomka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Materiały

Boki: Tkanina wiskozowa, żakardowa, raport: 5 x 5 cm
Preteksta: Tył - tkanina półjedwabna o splocie atłasowym, lansowana nićmi o oplocie metalowym gładkim i karbowanym, MB tkana nićmi bawełnianymi o splocie rządkowym (borta liturgiczna), całość zabezpieczona ściegiem łańcuszkowym; przód – haft liczony nićmi bawełnianymi i wełnianymi na kanwie
Pasmanteria: Galony tkane z nićmi o oplocie miedzianym w wątku
Podszewka: Tkanina wiskozowa, żakardowa, w kolorze niebieskim, raport: 11 x 15,5 cm

Opis

Boki ornatu z białej tkaniny wiskozowej, żakardowej. Wzór o kompozycji rzędowej z motywem trzech nachodzących na siebie okręgów, zwróconych w prawo lub w lewo i przesuniętymi o połowę szerokości raportu w kolejnych rzędach.
Tylna preteksta z tkaniny półjedwabnej o splocie atłasowym, lansowanej nićmi o oplocie metalowym gładkim i karbowanym oraz nićmi bawełnianymi o splocie rządkowym, całość zabezpieczona ściegiem łańcuszkowym. Kompozycja złożona z dwóch przeplatających się wici; złota ze stylizowanymi strzępiastymi liśćmi i wolutowo wygiętymi witkami, żółto-zielona z liśćmi i owocami winnego krzewu. Na przecięciu ramion krzyża preteksty medalion z wizerunkiem Matki Boskiej Apokaliptycznej. Przednia preteksta haftowana na kanwie ściegiem liczonym nićmi bawełnianymi i wełną; na białym tle główki kwiatów w otoczeniu strzępiastych liści, ułożone wertykalnie, w zimnych odcieniach zieleni, brązu i szarości.
Galony tkane z nićmi o oplocie miedzianym w wątku, w dwóch szerokościach, z motywem zygzaka, jeden lub dwa brzegi ząbkowane.
Podszewka z tkaniny wiskozowej, żakardowej, w kolorze niebieskim. Wzór o kompozycji pasowej z motywem geometrycznym oraz dwóch rodzajów gałązek z kwiatami i listkami, zwróconymi w prawo lub w lewo i przesuniętymi o połowę szerokości raportu w kolejnych pasach.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Uszkodzenia haftu z przodu; całość zabrudzona

Literatura

por. Orsi Landini R., I paramenti sacri della Cappella Palatina di Palazzo Pitti, Florencja 1988, nr kat. 94, s. 158-159; L’art de la soie: Prelle, 1752-2002: des ateliers lyonnais aux palais parisiens, Paryż 2002, s. 120-121.

Uwagi

Preteksty z borty liturgicznej o podobnym charakterze można odnaleźć w kościele pw. św. Marcina w Podwilku.

Jak cytować?

D. Pyznar, K. Sarkowicz, N. Słomka, "Ornat biały", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2024, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/dziela/ornat-bialy-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności