Ornat, biały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Tagi
żakard
Identyfikator
DZIELO/18053
Numer
14
Kategoria
ornat
Ilość
1
Czas powstania
początek XVIII wieku - haft; 3. ćwierć XX wieku - całość.
Wymiary szczegółowe
całość – 103 x 66 cm.
preteksta – przód – 69 x 17 cm; tył – 101,5 x 16 cm.
pasmanteria – szerokość 2,5 cm; 1,7 cm; 4 cm (przód i dół preteksty – wstawka).
Autor karty inwentarzowej
Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka

Materiały

Boki: tkanina wiskozowa, o splocie rypsowym; malowanie. Tkanina wiskozowa o splocie rypsowym; wzór podmalowany farbą; raport wzoru: 19 x 11 cm.
Preteksta: haft ściegiem kładzionym z nićmi o oplocie metalowym; haft cieniowany nićmi jedwabnymi.
Pasmanteria: galony tkane z nici sztucznych; galon tkany z nićmi o oplocie miedzianym srebrzonym w wątku.
Podszewka: tkanina wiskozowa o splocie rządkowym.

Opis

Boki ornatu z białej tkaniny wiskozowej o splocie rypsowym z malowanym wzorem z motywów okazałych bukietów drobnych kwiatów przewiązanych kokardą i mniejszych gałązek kwiatowych. W górnej części ornatu, na wysokości ramion, tkanina wiskozowa o tle w splocie rypsowym, żakardowa, z wzorem o kompozycji pasowej z ułożonych poziomo bukiecików drobnych kwiatków z listkami i luźno rozrzuconych małych kwiatków.

Preteksty w partii tła założone haftem kładzionym nicią o oplocie metalowym w kolorze srebrnym; wzór haftowany barwnymi nićmi ściegiem cieniowanym, z motywem gałązek z fantazyjnie wygiętymi liśćmi i barwnymi kwiatami, m.in. róży i goździka. Dolna część tylnej preteksty uzupełniona podobnym haftem.

Galony tkane z nici sztucznych, trójbarwne (tło żółte, wzór biało-czerwony), w dwóch szerokościach i o dwóch wzorach: 1. przy pretekstach szerszy, z motywem białych krzyżyków greckich, motywem w kształcie litery X i rombów z wpisanym małym krzyżykiem, wszystkie z czerwonymi środkami; 2. na brzegach, z motywem białych krzyżyków greckich i ośmiopłatkowych kwiatków, z czerwonymi środkami i przedzielone czerwonymi kostkami. U dołu przedniej preteksty wstawiony fragment galonu tkanego z nićmi o oplocie miedzianym srebrzonym w wątku, z motywem falistej prążkowanej wstęgi i trójklapowych listków.

Podszewka z tkaniny wiskozowej o splocie rządkowym, w kolorze pomarańczowym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Tkanina boków zabrudzona, przód ornatu przeszyty ściegiem maszynowym, ornat wtórnie przeszyty.

Literatura

por. Daranowska-Łukaszewska J., "VI/41. Namiot do tabernakulum", [w:] "Pax et bonym. Skarby klarysek krakowskich. Katalog wystawy", red. A. Włodarek, Kraków 1999, s. 170-171.;Daranowska-Łukaszewska J., "Ornat biały haftowany. Antependium do ołtarza św. Jana Chrzciciela. Antependium do ołtarza głównego. Garnitur biały haftowany", [w:] "Wawel 1000-2000. Wystawa jubileuszowa", t. II: "Skarby Archidiecezji Krakowskiej", Kraków 2000, s. 222-223, 225-226, il. 635.

Uwagi

Z tej samej tkaniny co górna część ornatu welum nr 23.

Komplet z welum nr 23.

Jak cytować?

Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka, "Ornat, biały", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2025, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/dziela/ornat-bialy-324

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności