Ornat, czarny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Identyfikator
DZIELO/18045
Numer
52
Kategoria
ornat
Ilość
1
Czas powstania
1. połowa XX wieku.
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Francja
Napisy na odwrocie
Metka z napisem: Made in Fance/The C. Wildermann Co/NEW - YORK
Wymiary szczegółowe
całość – 108 x 69 cm.
Autor karty inwentarzowej
Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka

Materiały

Boki: tkanina półjedwabna o splocie atłasowym (wątek jedwabny, osnowa bawełniana): dekoracja: haft nićmi wiskozowymi, haft ściegiem łańcuszkowym maszynowym, haft sutaszem (kładziony), sutasz o plocie z nici o oplocie miedzianym złoconym; haft na podkładzie tekturowym nićmi o oplocie miedzianym złoconym nićmi gładkimi i karbowanymi.
Podszewka: tkanina bawełniana o splocie rządkowym.

Opis

Ornat z czarnej tkaniny półjedwabnej o splocie atłasowym.

Preteksty wyznaczone haftem barwnym, ściegiem łańcuszkowym maszynowym nićmi sztucznymi, uzupełnione haftem kładzionym z sutaszem o oplocie miedzianym złoconym oraz haftem na podkładzie tekturowym nićmi gładkimi i karbowanymi o oplocie miedzianym złoconym. Kompozycja roślinno-kwiatowa zamknięta pomiędzy dwoma wiciami fantazyjnie wygiętymi na zakończeniach, z motywami lilii andegaweńskich, w kolorze złotym oraz gałązek winnej latorośli z gronami, kłosami zboża i gałązkami kwiatu róży i lilii, w odcieniach brązu. Na przecięciu ramion tylnej preteksty litery IHS z krzyżem łacińskim i gwoźdźmi, w kolorze złotym. Całość otacza dekoracyjny fryz w kolorze żółtym.

Podszewka z tkaniny bawełnianej o splocie rządkowym, w kolorze czarnym. Na podszewce metka w kolorze białym, z jasnoniebieskim napisem: "Made in France/The C. Wildermann Co/NEW - YORK".

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia haftu na wysokości piersi; metka zachowana szczątkowo.

Uwagi

Komplet z dalmatykami nr 8 i nr 5.

Jak cytować?

Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka, "Ornat, czarny", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2024, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/dziela/ornat-czarny-115

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności