Ornat, czarny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Tagi
żakard
Identyfikator
DZIELO/17988
Numer
51
Kategoria
ornat
Ilość
1
Czas powstania
połowa XX wieku.
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
USA
Napisy na odwrocie
Metka z napisem: Made by/THE MADONNA GUILDS/Especially For/Michigan Church Supply Co.
Wymiary szczegółowe
całość – 102 x 64,5 cm.
preteksta – przód - 75,5 x 9 cm, tył - 100 x 51 cm, szerokość 9 cm.
Autor karty inwentarzowej
Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka

Materiały

Boki: tkanina wiskozowa, żakardowa, z efektem adamaszku, raport wzoru: 13,5 x 14 cm.
Preteksta: tkanina wiskozowa o splocie rządowym; haft maszynowy nicią wiskozowa.
Podszewka: tkanina syntetyczna o splocie rypsowym.

Opis

Ornat z czarnej tkaniny wiskozowej, żakardowej, z efektem adamaszku. Wzór o kompozycji sieciowej złożony z pól w kształcie gwiazdy ośmioramiennej (rombu opisanego na kwadracie) i czworoliści o płatkach zamkniętych łukiem dwuspadowym. W polach gwiaździstych przedstawienie Baranka w nimbie krzyżowym, wśród roślinności i z motywem chryzmonu. W kolejnych poziomych pasach Baranek zwrócony w prawo lub w lewo. W polu czteroliści splecione litery alfa i omega.
Preteksty naszyte z tkaniny wiskozowej o splocie rządkowym, z haftem maszynowym nicią wiskozową, z motywem krzyży greckich o ramionach w kształcie liści, umieszczonych pomiędzy dwoma polami w kształcie serca, z wyrastającymi w górę i w dół parami fantazyjnych kwiatów na ulistnionych falistych łodyżkach. Na przecięciu ramion tylnej preteksty krzyżowej medalion w kształcie wydłużonego czworoliścia opisanego na kwadracie, ze stylizowanymi literami IHS z cienkim krzyżykiem łacińskim.
Podszewka z tkaniny syntetycznej o splocie rypsowym, w kolorze czarnym. Na podszewce metka z niebieskim napisem: Made by / THE MADONNA GUILDS / Especially For / Michigan Church Supply Co.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Jak cytować?

Karolina Sarkowicz, Damian Pyznar, Natalia Słomka, "Ornat, czarny", [w:] "Rzemiosło Artystyczne Małopolski", 2023, źródło:  https://ram.upjp2.edu.pl/dziela/ornat-czarny-112

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności